Slupen 1.2.4

Storstilad tvåa med drömläge mitt på Stenungstorg!

Slupen 1.2.4
Slupen 1.2.4

Ett hem att längta till, med både trygghet, gemenskap och livskvalitet.

Att få möjligheten att förvärva en så här välskött och trivsam tvårummare på populära Slupen hör verkligen till ovanligheterna. Här erbjuds ett bekvämt och harmoniskt boende med hiss i huset, lugnt läge och en fin gemenskap i föreningen, perfekt för dig som söker ett hem att trivas i under lång tid framöver.

Bostaden om 63,7 kvm är smakfullt disponerad med generösa sällskapsytor, gott om förvaring och ett härligt ljusinsläpp. Från vardagsrummet nås den mysiga balkongen som vetter mot den lummiga parken, en rofylld plats för morgonkaffet eller en stund i solen bland grönskan. Från köksfönstret blickar man ut över föreningens vackra och välskötta innergård som skapar en ombonad och trivsam känsla året om.

Lägenheten är belägen på andra våningen med hiss och erbjuder ett mycket bekvämt vardagsliv med närhet till allt som gör livet enkelt och innehållsrikt. På kort promenadavstånd finns havet, bryggor, Stenungstorg, mataffärer, vårdcentral och fina promenadstråk längs vattnet.

Föreningen är stabil och välskött med god ekonomi och attraktiv månadsavgift. Här bor man i ett lugnt och uppskattat område där bostäder av denna kvalitet sällan kommer ut till försäljning.

Till lägenheten hör en garageplats samt ett källarförråd med goda förvaringsmöjligheter. Elbilsladdare samt föreningslokal och gästlägenhet finns att hyra för föreningens medlemmar. Varmt välkomna på visning av denna tvåa på första våningen mitt på Stenungstorg!

Besök föreningens hemsida : https://stenungeslupen.bostadsratterna.se

Gatuadress

Slupen 1.2.4

Kommun

Stenungsund

Upplåtelseform

Bostadsrätt - Lägenhet

Byggnadstyp

Flerbostadshus

Byggnadsår

1991

Antal rum

2 rum & kök

Boarea

63.7 Kvm

Avgift

4 811 SEK/mån

Föreslagen budstart

2 450 000 SEK

Bilder

Fakta

Hall

Rymlig och välkomnande hall med grå klinker och vita tapetserade väggar. Gott om plats för ytterkläder och förvaring.

Kök

Rymligt och trevligt kök, smakfullt tapetserat kök i grå och svarta toner med vita detaljer. Fönster mot gården ger ett fint ljusinsläpp och plats finns för matbord vid fönstret. Utrustat med köksfläkt, stilrent vitt kakel/mosaik samt kyl och frys från Electrolux (2024). Diskmaskin från Cylinda samt spis med ugn. 

Badrum

Rymligt badrum med kaklad duschplats och våtrumsmatta i varm ton samt WC, handfat och spegelskåp. Handdukstork med el och möjlighet att installera badkar för den som önskar.

Vardagsrum

Ljust och trivsamt vardagsrum med fönsterparti mot norr. Väggar med vit tapet och fondvägg med subtilt mönster ger rummet karaktär. Ekparkett på golvet och generösa ytor för både soffgrupp och matsalsdel. Utgång till trevlig, inglasad balkong.

Sovrum med klädkammare

Rofyllt sovrum med tapetserade väggar i läckra toner av rosa, silver och svart. Ekparkett på golvet och fönster mot norr. Praktisk och rymlig klädkammare med goda förvaringsmöjligheter. 

Balkong

Balkong i lugnt och insynsskyddat läge med vacker utsikt över vatten och grönska. Trätrall på golvet skapar en ombonad känsla och ger plats för både loungegrupp och planteringar.

Innergård och förening

Trivsam innergård med flera planteringar och cykelparkering under tak.

Mitt i centrala Stenungsund vid torget ligger vårt hus som rymmer 58 lägenheter

Föreningen bildades 1991

Till varje lägenhet hör en garageplats och ett källarförråd. I källaren finns garage, förrådsutrymme och 2 tvättstugor med vardera:
4 tvättmaskiner, 2 torktumlare, 1 mangel och 2 torkrum.

Föreningslokalen

  • Föreningen har också tillgång till en fullt möblerad lägenhet
  • Köket har porslin för 30 personer.
  • Allrummet har TV och  sittplatser för 30 personer
  • Övernattningsmöjligheter finns för 6 personer
  • Bastu finns med möjlighet att boka för medlemmar

 

Slupens damer

Träffas två gånger i månaden, med uppehåll över sommaren.

Fastighet

Adress
Slupen 1.2.4, Stenungsund
Område
Centrum
Församling
Norum
Kommun
Stenungsund
Byggnadsår
1991
Byggnadstyp
Flerbostadshus

Bostad

Ägandeform
Bostadsrätt - Lägenhet
Antal rum
2 rum och kök
Varav sovrum
1
Boarea
63.7 Kvm (uppgift från föreningen)
Fönster
Isolerglas
Uppvärmning
Frånluftsvärmepump, fjärrvärme samt solpaneler
Våning
2
Hiss
Ja

Energideklaration

Energistatus
Utförd
Registrerad
20190308
Energiförbrukning
86
Energiprestanda
86 kWh/Kvm och år
Energiklass
D

Ekonomi

Pris
2 450 000 SEK Föreslagen budstart
Avgift:
4 811 SEK/mån
Ingår i avgiften:
Värme, vatten, renhållning, parkering samt Tv och fiber
Ingår ej i avgiften:
Hushållsel
Andelstal, förening:
1.56600 %
Andelstal, ägande:
1.57950 %
Pantsatt
Ja
Pantsättningsavgift
592 kr
Överlåtelseavgift
1 480 kr
Nettoskuldsättning
398 969 kr

Driftskostnad

El:
350 kr/mån
4 200 kr/år
Försäkring:
150 kr/mån
1 800 kr/år
Driftskostnader totalt
500 kr/mån

Visningar

  • 2026-06-02 16:00 - 17:00

    Välkomna att anmäla er på visning!

Mäklare

Sandra Nordenstam
Sandra Nordenstam
Ansvarig Mäklare
Administratör Strandvägens
Biträdande Mäklare